Poděbradská samička 35% 0,2l

179 Kč
Skladem (>5 ks)
Můžeme doručit do:
29.5.2024

Lahodný hořkosladký likér inspirován recepturou hraběte Hohenlohe. Delikátně vyvážená chuť jalovce, pelyňku, zeměžluče, kmínu a dalších 38 bylin.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Poděbradská samička 35%

Lahodný hořkosladký likér inspirován recepturou hraběte Hohenlohe. Delikátně vyvážená chuť jalovce, pelyňku, zeměžluče, kmínu a dalších 38 bylin

Příbeh samičky

Koncem 19. století se kníže Filip Arnošt Hohenlohe z Schillingsfürstu přestěhoval na poděbradský zámek, který nechal opravit a spolu se svou ženou se tu rád zdržoval po celý rok. Z rodného Bavorska si kníže přivezl i recepturu jedinečného bylinného likéru obsahujícího jalovec, pelyněk, či zeměžluč. Na doporučení místního lékaře Dr. Boučka jej popíjel při každé snídaní na lačno. Na zámku se likéru říkalo Weibchen, což si český personál volně přeložil jako Samička. 

Nedlouho poté se vznikly v Poděbradech lázně a město se rychle proměnilo ve vyhledávané lázeňské středisko. K oblibě hojně navštěvovaného města přispěli ochotně i místní živnostníci, kteří se rychle přizpůsobili potřebám lázeňských hostů. Jedním z nich byl i pekař a kavárník Josef Váňa, který zde otevřel útulnou kavárnu, kam lákal hosty nejen na vyhlášenou kávu a pečivo, ale i na zdravotní likér v té době už široko daleko známý jako Samička, který začal připravovat podle osvědčeného receptu získaného od zámeckého personálu.

Po znárodnění v roce 1948 se Váňově kavárně už nikdy nevrátila uvolněná atmosféra prvorepublikových poděbradských lázní a starých dobrých časů. Přesto se doposud zachovala vzpomínka v podobě původního receptu, který si kavárník Váňa ve svých začátcích opsal přímo od pamětníka knížete Hohenlohe ze zámku.

Na originální recept se podařilo navázat v roce 2017. Lázeňští hosté si tak mohou Poděbradskou Samičku znovu dopřát po více než 100 letech od jejího vzniku! 

Doplňkové parametry

Kategorie: Miniatury
Obsah alkoholu (%): 35
Obsah balení (l): 0,2
Region: Středočeský kraj

košt

5
2x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
Avatar autora | 6.8.2020
Je to lihovina kterou vychutnávám po malíčku večer po nějakých hrozne psychicky náročných dnech. Má příjemný bylinný nádech, a si myslím ze si da ji přidávat i k čaji s citronem.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

samicka

Příběh výroby samičky začal už koncem 19.století, kdy se kníže Filip Arnošt Hohenlohe přestěhoval se svou ženou na poděbradský zámek. Přivezl s sebou recepturu bylinného likéru, kterému se na zámku říkalo Weibchen. Místní si název přeložili jako Samička.

Prozatím největší slávu získala Samička v době první republiky, kdy ji vyráběl kavárník Josef Váňa a kdy se stala neodmyslitelným doplňkem lázeňských procedur.

Více než 100 let od vzniku první receptury se na jejím základě obnovuje výroba. Vychutnejte si lázeňský likér Samička stejně, jako si jej vychutnával kníže Filip.