Gin

Nápoj, který vznikl v Anglii, ale na celém světě momentálně probíhá ginová horečka. Ta se projevuje jeho zvýšenou spotřebou, ale i výrobou. Podle našeho právního rámce v ČR existují v zásadě tři druhy ginu

  • Gin

   • nejsprostší verze ginu. Vzniká tak, že se vezme líh (zemědělského původu) a ochutí se schválenými aromatickými látky přírodního původu a v chuti musí dominovat jalovec Min. obsah alkoholu musí být 37,5 %.
  • Distiled gin

   • neboli destilovaný gin. Vznikne, tím, že se byliny přidají do téměř čistého lihu min. 96 %, kam se naloží a tento produkt se vydestiluje. Výsledný produkt pak musí mít v lahvi min. 37,5 % alkoholu. Oproti následujícímu ginu má "výhodu", že jednotlivé bylinné komponenty jdou destilovat zvlášt a finální gin se tak získá smícháním jednotlivých dílčích destilací.
  • London Gin

   • nejvyšší umění pálení ginu. Výsledný produkt vznikne destilací všech bylin a přírodních komponentů naložených do čistého lihu. Výsledek musí mít min. 70 % alkoholu, což je moc a tak se ředí vodou a v lahvích může mít minimálně 37,5 % alkoholu. Nelze tak jako v předchozí verzi si například okurkový komponent vydestilovat zvlášť a pak domíchat do finálního produktu. Je tak nejnáročnější na umění palírníka. London gin nesmí obsahovat přidaná sladidla vyšší než 0,1 gramů cukrů na litr konečného výrobku, ani barviva, ani žádné přidané složky jiné než voda.

 

Máme nesmírnou radost, že se nám na Lihovarek.cz povedlo sehnat všechny podstatné řemeslné giny, které se vyrábějí u nás v České republice. Pojďme si je představit.
 

Žufánkovo OMG a OMFG

Tradici rukodělného českého ginu v ČR odstartoval Lihovar Žufánek se svým Oh My Ginem. I v zahraničí ceněný gin např.: plný počet bodů od prestižního německého časopisu Eye for the spirits nebo třeba stříbrná medaile z Craft spirits festivalu v Berlíně. Má výraznou chuť jalovce a stává se tak ideálním přítelem toniku. Je to prostě skvělý gin, který si podle nás užijete s tonikem.

Od Žufánka se nám navíc podařilo získat jeho limitovanou edicí Oh My * Ginem. Gin, který každý rok obsahuje jednu unikátní bylinu. Letošní OMFG obsahuje pelyněk pravý, artemisia absinthium. Oproti OMG je tato limitka jemnější v chuti, i když si stále zachovává svůj říz a osobně nám přišel hodně super, i když jsme ho  pili samotný bez toniku.
 

Brněnský Little Urban Distillery

Prodáte dům, získáte nějaké peníze, hledáte co dělat a nejednou vás to napadne. Budu dělat poctivý gin ve vlastní výrobě v Brně. Nenapadlo to vás, ale Roberta Urbánka. Jeho nápad z roku 2017 už pomalu začíná plodit ovoce a díky domluvené spolupráci už můžete ochutnat parádní Little Urban London Dry Gin. Gin je opět o něco jemnější než OMG, ale chuťově vyvážený, mě osobně však více chutnal s tonikem.
Zajímavostí, kterou Robert dělá, je pak Sloe gin, jediný likér, který si může říkat gin. Teď si dovolím malou citaci: "V Little Urban London Dry Ginu macerujeme trnky, které sami sbíráme po prvních mrazech. Po více jak třech měsících macerace vylisujeme temně červený nektar plný typické chutě ginu a i nezaměnitelné trpkosti. Ta je zjemněna opatrným přidáním cukru do likéru." Osobně nás tento Sloe gin velmi zaujal, chuť zpočátku sladko-trpko-kyselá, ale ne příliš sladká s následným typicky ginovým koncem. Pije se to krásně, možná až moc krásně :-) Naštěstí této dobroty vzniká jen 400 lahví ročně.
 

Zubří a její Gin z Lahve

V loňském roce se v palírně Zubří vydestilovala první várka Ginu z Lahve (v limitované sérii 200 kusů). Tento gin se u nás stal velmi rychle bestsellerem. A upřímně se není čemu moc divit. Je to trochu jiný gin. Pokud do něj dáte bežný tonic, tak ho v drinku prakticky neucítíte. Tudíž doporučujeme s jemnými tonikem. Největší překvapení u tohoto ginu je, že chutná naprosto božsky i samotný. Někdo to na Facebooku popsal jako prvoplánovitá podbízivá chuť. Za nás tedy platí, že pokud bude Zubří dál dělat tento gin podbízivě naším chutím, rádi vytrváme v jeho konzumaci :-)

Obrázek článku